Betlémy...
Oranžová madona Černá madona Madona s dítětem
Madona Madona s dítětem Madona s kalichem
mince pod zvětšovacím sklem mince v kazetě
betlém - detail figury
mince pod zvětšovacím sklem mince v kazetě
malý betlém detail

Celková obnova a oprava Betlému Břevnovského kláštera

Autorem betlému je Metoděj Florian, který byl od roku 1936 varhaníkem břevnovského kostela. Betlém pochází z roku 1942 a byl postupně doplňován. V betlému se kromě klasických figur (králové, daráci, zvířata) nachází figury odkazující na motivy českých a moravských koled (Herodes se dívá z okna, pastuškové jedí kaši). Za povšimnutí stojí též povedené figury slona, velblouda a koně.
    Stav jednotlivých figurek - často se vyskytují chybějící části, které jsou náchylnější na poškození (např. u zvířat jsou neúplné nohy, uši, u postav došlo ke zlomení nohou, rukou).
    U staveb je problematika obdobná, i zde jsou chybějící části (vrcholy věží, štítů, komíny). Využitý materiál byl v průběhu doby napaden biologicky.Samotná oprava se stávala z několika kroků – lepení jednotlivých částí, v případě chybějícího segmentu z doplnění odpovídajícím dřevem a řezbou, pokud se jednalo o velice drobné detaily byly vymodelovány z tmelu a doplnění chybějících kovových částí. Po celkovém začištění byla provedena retuš, která odpovídá původnímu charakteru předmětu, ale současně je viditelná (aby bylo možné odlišit opravy) a zpevněny lakem.
    U staveb byl technologický postup obdobný. Již při průzkumu byla zaznamenána přítomnost biologického napadení, při rekonstrukci nebyla však prokázána přímá přítomnost biologického původce. Stavby byly proto preventivně ošetřeny přípravkem proti napadení. Další zásahem bylo doplnění chybějících a poškozených rostlinných materiálů, i zde byl zachován postup doplnění materiály, které prokazují rekonstrukci obdobně jako je tomu u retuší. Všechny stavby byly ošetřeny ochranným nátěrem na voskové bázi.
    Samotné pozadí betlému bylo upraveno podle přání zadavatele, kdy byla odstraněna jeskyně a vytvořeno místo pro původní chlév. Došlo k vyspravení poškozených částí pozadí, byla obnovena barevnost pozadí a provedeno zpevnění.
    Nově bylo přepracováno osvětlení, které bylo uzpůsobeno požadavku bezpečnosti a celkovému potržení atmosféry betlému.
původní stav doplnění chybějících částí podle archivní fotodokumentace
koza po opravě
ohař finální podoba
detail ovce před restaurováním po celkové opravě
velbloud slon
detail budovy před restaurováním po opravě
původní stav doplnění chybějících částí podle archivní fotodokumentace
[Otevřeno: pondělí - čtvrtek: 16,00 - 19,00; nebo po domluvě] pict [Špotzova 8/111 Praha 6; +420 220 562 335, +420 602 438 798]
 Design: Filip Ulver & Hana Čermáková; © 2008